Európska únia žaluje Slovensko kvôli pretrvávajúcej diskriminácií rómskych detí vo vzdelávaní

26.04.2023

V Európskej únii (EÚ) existujú pravidlá, ktoré musia všetky krajiny dodržiavať, aby všetko fungovalo správne. Niekedy krajina nedodržiava tieto pravidlá, čo môže spôsobiť problémy ľuďom v iných krajinách alebo EÚ ako celku. Jedným z takých problémov predstavuje segregácia, respektíve oddeľovanie detí v školách, ktorá bola napríklad v Spojených štátoch zakázaná počnúc rozsudkom Brown v. Board of Education. Podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní EÚ v prípade, ak členský štát porušuje právo EÚ alebo povinnosti ku ktorým sa zaviazal, Európska komisia môže zaslať odôvodnené stanovisko členskému štátu. Následne po uplynutí určitej lehoty a v prípade nesplnenia podmienok štátom podáva komisia podanie na Súdny dvor Európske únie. Ide o konanie pre nesplnenie zmluvných povinností (tzv. "infringement proceedings"). A práve takéto konanie začala Komisia v roku 2015 voči Slovensku, ktorý sa týka problematiky rómskej segregácie vo vzdelávaní.

Nariadenie č. 2000/43/EC o rasovej rovnosti explicitne zakazuje segregáciu na základe rasy. Slovenská republika má dlhodobý problém s triedením rómskych detí do špeciálnych škôl, kde posledné ukazovatele hovoria o podiele rómskych detí v 60 % zo všetkých na špeciálnych školách. Okrem toho Komisia hovorí aj o štandardných školách, kde Rómov dávajú do osobitných tried. Komisia odoslala odôvodnené stanovisko v roku 2019 a uznáva, že Slovensko prijalo balík legislatívnych zmien a stratégií na zlepšenie vzdelávania a inklúzie na školách, avšak Komisia po podrobnom prešetrení všetkých týchto reforiem je názoru, že tieto opatrenia boli nedostatočné.

65 % rómskych detí vo veku 6-15 rokov navštevuje školy, kde Rómovia tvoria väčšinu žiakov, čo je nárast o 5 % oproti situácií z roka 2016. Európska komisia vydala stratégiu na inklúziu a participáciu Rómov na roky 2020-2030, ktorá tvorí prvý z dokumentov pripravovaných v rámci Akčného plánu boja s rasizmom. Podľa tejto stratégie je potrebné potláčať diskrimináciu a "anticiganizmus" a zlepšiť inklúziu Rómov vo vzdelávaní. Cieľom stratégie je aj znížiť počet segregovaných (oddeľovaných) detí o polovicu.

Prednedávnom Európsky súd pre ľudské práva vydal rozhodnutie Szolcsán proti Maďarsku, kde súd prejednával prípad školy nachádzajúcej sa v oblasti, kde žila majorita, avšak škola bola výhradné určená pre rómske deti. Súd rozhodol, že vzdelávanie rómskych detí v segregovaných triedach alebo školách bez prijatia primeraných opatrení na nápravu nerovností sú nezlučiteľné s povinnosťou štátu nediskriminovať na základe rasy alebo etnického pôvodu. Súd dospel k záveru, že sťažovateľ bol vzdelávaný v segregovaných podmienkach a že štát mal povinnosť podniknúť kroky na nápravu tejto nerovnosti a vyhnúť sa jej pretrvávaniu a diskriminácii. Najvyšší súd SR pred časom vydal rozhodnutie vo veci segregácie rómskych detí v Starej Ľubovni, kde pripomenul, že štát má pozitívny záväzok urobiť všetko pre desegregáciu a inklúziu a zabrániť akejkoľvek segregácií. Ministerstvo školstva SR v roku 2022 vydalo metodický plán Spolu v jednej lavici, ktorý má slúžiť na desegregáciu. Tým pádom, že prípad segregácie ide priamo na Súdny dvor, Slovensku sa pripomenul záväzok vykonať všetky potrebné opatrenia, aby tento prvok nesúladný s moderným demokratickým štátom chrániacim základné práva a slobody konečne zmizol. Či sa tak stane, ukážu nasledujúce roky. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky