Malými krokmi k veľkému úspechu
Azda každý z nás, či už to bolo pri čítaní komentárov na Facebooku, Instagrame alebo len tak pri pozeraní YouTube videí, si všimol nemilé poznámky a pripomienky smerované voči ostatným. Mohlo sa jednať o nenávistné komentáre voči politikom, ľuďom s inou sexuálnou orientáciou, inou farbou pleti, skrátka hocičím odlišným od "bežného". Ako ale rozlíšiť hranicu toho, čo už je neúnosné a malo by to byť riešené, lebo človek by sa takto nevyjadroval v reálnom svete, ale v tom internetovom áno?
Chceli by sme Vám v krátkosti priblížiť našu tímovú spoluprácu v boji proti online nenávistným komentárom, ktoré zaplavujú internet. Predsa len žijeme v modernej dobe, ktorá nám prináša nespočetne veľa možností, slobodu prejavu a aj priestor, kde sa môžeme vyjadriť akýmkoľvek spôsobom. Rozmýšľal ale niekto nad pomyselnými hranicami internetového prejavu zdieľania svojich názorov a preferencií? Myslíme si, že internet by mal byť bezpečným miestom, ktorým by sa nemala nekontrolovateľne šíriť nenávisť a ľudia by mali veľmi dobre zvážiť, čo sa chystajú uverejniť pred zrakom mnohých ďalších ľudí. Je potreba zvážiť, či naše slová neublížia do takej miery, ktorú by sme my sami pocítiť nechceli.
Našou primárnou úlohou v tíme je, aby sme monitorovali online hate komentáre, posty a kontent, a snažili sa o ich odstránenie na rôznych platformách. O závažnosti jednotlivého materiálu nie je ľahké rozhodnúť. Môžeme si všimnúť nenápadné komentáre, ktoré priamo neobsahujú urážky, ale nepriamo útočia a označujú určitú skupinu ľudí, pričom takéto komentáre alebo obsah, podľa nášho monitorovania, po nahlásení nie sú väčšinou zmazané. Na druhej strane je tu obsah, ktorý priamo útočí na jednotlivcov alebo skupinu a častokrát podnecuje a vyzýva k násiliu. Niet pochýb o tom, že pri tejto druhej skupine by mala platforma reagovať vždy tak, že predmetný obsah zmaže po nahlásení používateľmi. Ak je reč o veľkých platformách, konkrétne v našom prípade o Instagrame, neraz sa nám pri nahlasovaní stalo, že nám prišla odozva od platformy, že nemajú kapacitu jednotlivý komentár skontrolovať, a tak ani nebol zmazaný. Môžeme spomenúť aj prípady, kedy sme jeden komentár nahlásili opakovane, dokonca aj sedem či osemkrát a vždy nám prišla odozva, že komentár neporušuje pravidlá komunity, a preto zmazaný nebude.
Od 01.08.2022 pôsobí v našej republike Rada pre mediálne služby, na ktorú prešli všetky kompetencie, ktorými kedysi disponovala Rada pre vysielanie a retransmisiu. V praxi to znamená, že komentáre, ktoré používateľ nahlási, avšak platforma ich nezmaže, môžu byť návrhom na podanie podnetu tejto Rade pre mediálne služby. V našom prípade sme vybrali závažné komentáre, ktoré sa týkali nenávistných prejavov smerovaných proti Rómskej komunite a obsahovali násilie, či výzvu k násiliu. Podrobnosti môžete nájsť v zákone č. 264/2022 Z. z. (Zákon o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov), konkrétne v §151 a nasledujúcich. Podnet pritom musí byť podaný písomne alebo elektronickou formou a musí obsahovať odôvodnenie. Zároveň z neho musí byť zrejmé, o aký konkrétny obsah ide, preto musí obsahovať aj dátum poskytnutia obsahu a názov platformy na zdieľanie obsahu. Podnet je možné podať aj anonymne, ale musíme mať na pamäti, že Rada nie je povinná takýto podnet vybaviť, preto je lepšie ho podávať neanonymne. Ak by ste sa rozhodli hate komentár, príspevok alebo podobne nahlásiť, môžete tak spraviť na tejto internetovej adrese, kde sa dozviete aj viac informácií:
https://www.rpms.sk/formular-pre-podanie-podnetu-tykajuceho-sa-nelegalneho-obsahu
Od začiatku pôsobenia Rady pre mediálne služby sa stala po prvýkrát situácia, kedy sa začalo správne konanie voči Google dňa 25.01.2023. Jednalo sa o komentár, ktorý bol nahlásený nami na platforme YouTube, jeho doslovné znenie bolo nasledovné: "postrielat to všetko". Tento komentár smeroval na Rómsku menšinu a obsahoval tzv. anti-rómsky rasizmus. Ako ďalší príklad môžeme spomenúť komentár, ktorý sme nahlasovali na platforme Facebook, znenie bolo nasledovné: "Celu osadu vypáliť a bude pokoj od nich". Po tom, čo tieto komentáre boli podané ako podnety pre Radu pre mediálne služby a tá začala konať, Google dňa 31.01.2023 informoval predmetnú Radu, že komentár obsahujúci rasizmus na YouTube zmazal. Po našich mnohých neúspešných nahlasovaniach jednotlivých komentárov, ktoré neboli zmazané, sme sa konečne dočkali vytúženého čiastočného konca aspoň v týchto dvoch prípadoch. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že na podanie podnetu by ste mali mať k dispozícii screenshot originálneho nelegálneho obsahu, ktorý bol uverejnený a mali by ste si uchovať aj to, ako reagovala platforma na vaše nahlásenie a prečo odmietla jeho vymazanie.
Činnosť, ktorá nám zaberie pár minút, no môžeme niekomu pomôcť cítiť sa bezpečnejšie. Pamätajme na to, že aj po prečítaní takýchto nenávistných prejavov, ktoré síce nesmerujú priamo voči nám, sa cítime veľmi skleslo a mali by sme sa preto snažiť zamedziť takémuto prejavu aspoň malými krokmi a zabezpečiť tak príjemnejšie prostredie, v ktorom sa nebude takýto nenávistný prejav objavovať často. Šírme preto do sveta viac pozitivity, nielen v online priestore!
ROMAntička