Aj TY môžeš pomôcť odstrániť rasovú nenávisť online

02.11.2022

S rasizmom sa na sociálnych sieťach môžeme stretnúť priamo alebo nepriamo. Na Slovensku sa väčšinou stretávame s rasizmom voči Rómom, ale aj Ukrajincom, Maďarom a každému kto je inej farby pleti alebo je iný ako majorita obyvateľstva. Títo ľudia sa potom môžu cítiť ako nevítaní v určitých skupinách a môže to viesť až k depresiám a fóbiám.

Prečo sú skupiny ako ROMAntici dôležité? Dôvodom je to, že sociálne siete ovplyvňujú náš každodenný život. Od jednoduchých vecí, ktoré si chceme kúpiť až po také dôležité rozhodnutia, ako je napríklad komu dáme náš hlas vo voľbách.

A teraz si predstavme situáciu - Julka, žiačka strednej školy, ktorá pochádza z obce, kde nežije veľa Rómov. Nemá s nimi žiadne osobné skúsenosti, nepozná ani jedného Róma osobne. Voľný čas rada trávi na sociálnych sieťach. Číta si rôzne články a mnohokrát prejde aj na komentáre. Zaujme ju jeden článok o bývaní. Pri čítaní komentárov vidí, ako ľudia píšu rasistické komentáre a šíria informácie o tom, ako Rómovia dostávajú všetko zadarmo, nepracujú a sú leniví. Začne ju to zaujímať a teraz už zámerne vyhľadáva takéto články. Neskôr, keď už získa všetky tieto informácie/dezinformácie, komentuje aj ona. Keď prichádza na vysokú školu, spolubývajúcu má Rómku. Okamžite ide na ubytovacie a chce sa vymeniť, ale nie je to možné. Čo myslíte, prelomí predsudky a pokúsi sa spoznať s danou osobou?

V tomto prípade to dopadlo tak, že napriek predsudkom sa pokúsi rómske dievča spoznať. Ako to viem? Pretože ja som bola to rómske dievča. Nakoniec sme sa s "Julkou" stali najlepšie kamarátky. Sama o sebe povedala, že internet a média ovplyvnili jej predstavu o Rómoch. Ale, čo by sa stalo ak by sme sa nespoznali? A z tohto dôvodu je dôležité snažiť sa odstrániť rasizmus a nenávistný obsah na internete. Aj keď si to neuvedomujeme, internet a sociálne siete do istej formy ovplyvňujú našu osobnosť a to, kým budeme. Veď vidíme, ľudia sa združujú do skupín o varení, cvičení, literatúre atď. Navzájom sa podporujú a motivujú. Tak isto skupiny, kde sa šíria dezinformácie a rasistické komentáre. Ľudia z týchto skupín sa podporujú napríklad pri komentovaní. Väčšina ľudí, ktorí majú potrebu šíriť nenávisť na internete, sú nešťastné osoby, ktoré sa nevedia realizovať v skutočnom živote. Veď človek, ktorý žije šťastný a plnohodnotný život, nemá za potrebu šíriť nenávisť. Dovoľujem si povedať aj to, že väčšina z nich sú zbabelci, ktorí sa skrývajú za anonymitou internetu a v bežnom živote by si netrúfli povedať daný komentár do očí. Sú to ľudia, ktorí sú neistí a nemajú vlastný názor a na tlak okolia alebo v prípade ,,Julky" sociálnych sietí si vytvoria predsudky. Ľudia, ktorí možno v hĺbke srdca vedia, že nie všetko, čo sa píše na internete o Rómoch je pravda. Sú medzi nimi aj nahnevaní, ktorí sa hnevajú na všetko a na všetkých. Hľadajú niekoho, koho by mohli viniť za svoje neúspechy a za situáciu v krajine. Pravdaže existujú aj ľudia, ktorí nenávidia Rómov a každého kto je inej farby pleti. Jednoducho povedané rasisti.

Ak vidíme komentár alebo príspevok, s ktorým nesúhlasíme, ale nechceme sa pustiť do diskusií, najjednoduchšia vec, ktorú môžeme urobiť je nahlásiť to. Snažiť sa o to, aby to bolo odstránené, čo najrýchlejšie.

Viem, že sa nikdy nepodarí odstrániť nenávisť voči Rómom na internete. Ale, čo, keby sa podarilo, aby toho dobrého bolo viac? Zdieľať pozitívne veci o Rómoch, príbehy a komentáre o ich úspechoch a talente, pretože aj takýto sú Rómovia.

Na záver mi dovoľte citovať úžasnú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú, ktorá vo svojej knihe napísala "Ráda bych napsala dobré slovo o pravdě rómskeho srdce a věřím, že se dočkám toho, aby se tomu srdci dostalo dobrého slova od světa."


ROMAntička

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky